Toyota Professional Bielsko-Biała - Zielony Miesiąc Toyoty 2017 | W trosce o środowisko

Zielony Miesiąc Toyoty 2017

05/06/2017

Ogłoszony w ubiegłym roku „Toyota Environmental Challenge 2050” nie stracił nic ze swojej aktualności i co więcej, będzie nam towarzyszył jeszcze przez 33 lata.

Wszystkie wyzwania Challenge’u 2050 na załączonym plakacie.

Spróbujmy przy okazji tegorocznej edycji Zielonego Miesiąca aktywnie włączyć się w realizację projektu w ramach szóstego wyzwania „ Społeczeństwo przyszłości w zgodzie z naturą”.

A co zrobimy?

Przykłady obszarów działań na rzecz „Społeczeństwa przyszłości w zgodzie z naturą”:

  1. Śmieci.

    Mamy wpływ na to ile produkujemy śmieci, jak i w jaki sposób je składujemy i oddajemy na wysypisko. Możemy ograniczać ilość śmieci przez jak najmniejsze zużycie rzeczy jednorazowych, segregowanie śmieci, dbanie o to żeby odpadki toksyczne były utylizowane w specjalnych miejscach.

  2. Rzeczy toksyczne.

    Możemy nie używać przedmiotów toksycznych i nie stwarzać na nie popytu. Do takich rzeczy należą przykładowo żarówki energooszczędne i świetlówki (zawartość rtęci), termometry rtęciowe, baterie zawierające metale ciężkie, naczynia i przedmioty z aluminium, plastik i tworzywa sztuczne, niektóre materiały budowlane, opakowania jednorazowe, pestycydy.

  3. Oszczędzanie.

    Oszczędzanie surowców: wody, papieru, drewna, benzyny. Stosowanie opakowań wielorazowych, materiałowych siatek na zakupy, segregacja śmieci na surowce wtórne. Wykorzystanie energii słonecznej tam, gdzie to możliwe.

  4. Ekologiczne życie.

    Unikanie sztucznych barwników, konserwantów, wzmacniaczy smaku (potrzebna jest do tego wiedza i świadomość). Kupowanie artykułów i żywności ekologicznej, ograniczenie używania chemicznych substancji w gospodarstwie domowym i kosmetyków (np. lakiery w sprayu, aluminium w dezodorantach, parabeny w kosmetykach, fluor w paście do zębów). Kupowanie artykułów produkowanych przy użyciu energii wodnej/ wiatrowej/ słonecznej (niektórzy producenci o tym informują). Wspieranie producentów żywności ekologicznej, slow-food, produktów regionalnych wytwarzanych według tradycyjnych, zdrowych receptur.

  5. Praca.

    Praca w firmie, która zatruwa środowisko, ma nieetyczne standardy produkcji to godzenie się na takie traktowanie środowiska i ludzi. Możemy nie dokładać się do sukcesu takich biznesów.

  6. Ochrona przyrody.

    Przestrzeganie podstawowych zasad i uczenie dzieci, że deptanie trawy, zrywanie kwiatów, łamanie gałęzi, jeżdżenie samochodem polnymi drogami, hałasowanie w lesie, śmiecenie na plaży, zabijanie zwierząt dla rozrywki świadczy nie tylko o nieszanowaniu przyrody, ale też o niskiej kulturze.

  7. Świadome leczenie.

    Dobrze mieć też zdroworozsądkowe podejście do choroby i leczenia. Unikanie wielu leków, które są nieskuteczne, np. antybiotyków przy infekcjach wirusowych. Warto przypomnieć sobie o babcinych metodach leczenia, naturalnych antybiotykach i ziołach a przede wszystkim leżeniu w łóżku. Każda choroba jest sygnałem, że organizm jest przeciążony i potrzebuje regeneracji. Musimy znaleźć czas na „odchorowanie” choroby.

  8. Aktywność społeczna i polityczna.

    Wspieranie organizacji ekologicznych (datki, lajkowanie i propagowanie w portalach społecznościowych ekologicznych inicjatyw, branie udziału w rozmaitych imprezach promujących ekologie i ochronę przyrody). Możemy też głosować na partie/ posłów deklarujących działania pro-ekologiczne.

Załącznik