Toyota Professional Bielsko-Biała - Jak przewozić psa w samochodzie | TOYOTA

JAK PRZEWOZIĆ PSA W SAMOCHODZIE

AKTUALNE PRZEPISY PRAWNE I OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELA

Lato to czas wakacji. Często przez cały rok czekamy na ten moment, kiedy wraz z całą rodziną i naszymi czworonożnymi przyjaciółmi będziemy mogli wsiąść do samochodu i ruszyć w drogę. Zanim to jednak nastąpi, musimy się do tego odpowiednio przygotować.

 

Zanim ruszymy w drogę

O tym, że przed każdą dłuższą podróżą warto jest sprawdzić stan techniczny naszego auta, nie musimy nikogo przekonywać. Drobna z pozoru usterka skutecznie może zakłócić wakacyjną przygodę, zwłaszcza jeżeli przebywamy poza granicami naszego kraju.

O czym należy jednak pamiętać, jeżeli planujemy wyjazd z naszym pupilem? Jak przewozić psa w samochodzie?

Zobaczmy, co mówią o tym obowiązujące przepisy prawne.

Aktualne przepisy prawne dotyczące przewożenia psów

Zacznijmy od Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Art. 6. pkt 1a. zabrania znęcania się nad zwierzętami, przez które rozumie się też transport zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres.

Szczegółowe warunki i sposób transportu zwierząt, w tym również psów, określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 października 2003 r. Dokument ten odnosi się jednak głównie do transportu o charakterze zarobkowym. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do przewozu zwierząt domowych towarzyszących właścicielowi.

O zasadach przewozu psów nie mówi również rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań (...). Dokument ten zapowiada jedynie ich uchwalenie – po otrzymaniu opinii od Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Również w przepisach o ruchu drogowym próżno jest szukać szczegółowych informacji o tym, jak należy przewozić naszego czworonożnego przyjaciela w aucie. Nie oznacza to jednak, że panuje tu pełna dowolność. Jeżeli policjant, który zatrzyma nas do kontroli, stwierdzi, że przewozimy psa w sposób zagrażający bezpieczeństwu, może wystawić mandat w wysokości 200 zł. Zrobi to na podstawie art. 60 pkt 1 Kodeksu drogowego, który mówi o tym, że zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim.

Bezpieczeństwo transportowania zwierząt autem

Przed każdą podróżą z psem musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i komfort. Nasze czworonogi – tak jak i ludzie – różnie reagują na jazdę samochodem. Niektóre wymagają wręcz zaaplikowania specjalnych środków łagodzących objawy choroby lokomocyjnej lub uspakajających. Warto więc wcześniej udać się do weterynarza, który zna nasze zwierzę i wskaże najlepsze dla niego rozwiązanie.

Zdenerwowany, zestresowany, a do tego mający pełną swobodę przemieszczania się po całym wnętrzu samochodu pies może stanowić realne zagrożenie. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji na drodze, ani też tego, kiedy będziemy zmuszeni do nagłego hamowania.

Co podczas sytuacji awaryjnej może się dziać z naszym psem? Może on zostać bezwładnie wyrzucany do przodu, uderzyć w szybę lub przednie fotele, zranić zarówno siebie, jak i nas.

Aby tak się nie stało, należy psa odpowiednio zabezpieczyć lub przymocować. Ważne jest przy tym, by nasz pupil miał stały dostęp do świeżego powietrza. Nie wolno też zapominać o odpowiednio częstym pojeniu go, zwłaszcza podczas upałów.

Sposoby przewożenia czworonoga w samochodzie

Sposobów na bezpieczne przewożenie psa w samochodzie jest kilka. Wiele zależy tu oczywiście od rozmiaru naszego pupila. Inaczej będziemy przewozili yorka czy teriera, a inaczej owczarka lub doga.

Większe psy mogą być przewożone w bagażniku, o ile dysponujemy samochodem typu van lub kombi. Musimy tylko zainstalować tam specjalne klatki i zadbać o to, by nasz pupil miał stały dostęp świeżego powietrza. Żeby się nie nudził w czasie podróży i czuł się tam komfortowo, warto klatkę tę wyposażyć w matę ochronną, ulubiony kocyk i zabawkę.

Jeżeli chcemy przewozić w bagażniku mniejsze psy, możemy się zastanowić nad wyborem specjalnych kojców lub transporterów.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przewożenie psa na tylnym siedzeniu. O jego bezpieczeństwo możemy zadbać, kupując specjalne szelki wyposażone w uchwyty mocowane do gniazd pasów bezpieczeństwa. Można też do przewożenia psa wykorzystać specjalną matę przypominającą hamak.

Konsekwencje prawne pozostawienia zwierząt w aucie

O czym jeszcze należy pamiętać, wyruszając w drogę z psem? Przede wszystkim o tym, że zwierząt nie wolno pozostawiać samych w samochodzie, zwłaszcza w słoneczne i upalne dni. Wnętrze pojazdu bardzo szybko się rozgrzewa. Przebywanie w nim może zagrozić zdrowiu i życiu naszego czworonożnego przyjaciela.

Pozostawienie psa w rozgrzanym samochodzie, bez dostępu do świeżego powietrza, wiąże się też z konsekwencjami prawnymi i karą finansową w wysokości nawet 500 zł. Niekiedy doliczyć do tego trzeba koszty wymiany szyby, która zostanie wybita, gdy osoby postronne będą ratowały życie naszego psa.

Podsumowanie

Szczegółowych przepisów dotyczących przewożenia psów przez ich właścicieli jeszcze nie ustalono. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą na bezpieczną podróż. Warto zawczasu zadbać o komfort i bezpieczeństwo czworonożnych przyjaciół. O ile to konieczne, udać się do weterynarza i zaopatrzyć się w zalecone przez niego środki. Wyposażyć swój samochodów w akcesoria zabezpieczające psa podczas podróży – klatkę, szelki lub matę. I nie pozostawiać naszego czworonożnego przyjaciela samego w samochodzie w ulane dni, bo możemy go stracić.